Brzezia Łąka dawniej

Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z początku XIII wieku. W dawnych dokumentach Brzezia Łąka występuje pod następującymi nazwami: Colnerowiz, Brezalanka, Breszlanca, Conradisdorff, a także Breszalanka, Kunersdorf i villa Conradi.

Polska nazwa „Brzezia Łąka” wskazuje, że wieś powstała na łące porośniętej brzeziną.
Okoliczności powstania wsi nie są jasne. Prawdopodobnie była ona dawniej własnością jakiegoś Konrada, dlatego w źródłach często pojawiała się nazwa „Conradi Villa”. Być może wieś powstała w wyniku akcji kolonizacyjnej wrocławskiego Kanoników Regularnych. Wiadomo bowiem, że gdzieś między rokiem 1250 a 1262 Brzezia Łąka była własnością opactwa. Wcześniej 1228 roku kanonicy regularni bez powodzenia próbowali osadzić kolonistów w sąsiedniej Oleśniczce. Nie wykluczone, że część z tych osadników osiadła w Brzeziej Łące dając początek wsi.1

W połowie XIII wieku, w związku z lokacją miast na prawie niemieckim w Oleśnicy, Bierutowie i Trzebnicy, a pod koniec wieku w Twardogórze, pojawili się Niemcy i to od razu jako górna, uprzywilejowana warstwa ludności miejskiej. Z czasem stopniowo, w niewielkiej raczej liczbie, zaczęło napływać niemieckie rycerstwo. Jeśli idzie o ludność wiejską, to brak jest poza Psim Polem bezpośrednich informacji o przybywaniu osadników niemieckich. Niemniej jednak w przypadku obszaru późniejszego powiatu oleśnickiego można sądzić, że przynajmniej niektóre wsie zostały osadzone, względnie przebudowane, na prawie niemieckim przez zasadźców (lokatorów) - Niemców. Przy tym większość ludności tych wsi stanowili Polacy. Świadectwem wcześniejszego przypuszczenia mogą być nazwy wsi, w dokumentach od początku niemieckie (a rzeczywistość mogła być również od początku całkiem odmienna), niekiedy też spolszczone. Były też takie przypadki, kiedy obok lub w miejsce polskich nazw - znowu w dokumentach - wchodzą w użycie nazwy niemieckie.

Do pierwszej grupy wsi należą: Weigelsdorf (Kiełczów), Suesswinkel (Kątna), Ludwigsdorf (Bystre), Vielguth (Zbytowa), Kunzendorf (Kruszowice), Lampersdorf (Mikowice), Buchwald (Bukowie), Schoenau (Lipka). W późniejszym okresie doszły jeszcze takie wsie jak: Gruettenberg (Zarzysko), Schuetzendorf (Strzałkowa), Kronendorf (Witanów, czyli obecna północno-zachodnia część Smolnej), chyba też Krompusch (Gręboszyce).

Do drugiej grupy wsi zaliczają się: Psie Pole (Hundsfeld), Brzezia Łąka (Kunersdorf), Długołęka (Langewiese), Piecowice (Doerndorf), Miodary (Hoenigern jako tłumaczenie poprzedniej nazwy), Dziadów Most (Ulbersdorf), Dąbrowa (Dammer - powierzchowne zniemczenie), chyba też Wszechświęte (Allerheiligen). Nazwa dzisiejszego Karwińca - wówczas Alberti Villa, względnie Albersdorf - szybko została spolszczona i była znana w średniowieczu jako Olbrechtowice.2

W latach 1945-54 Brzezia Łąka była siedzibą gminy Brzezia Łąka. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wrocławskiego.1Opracowane na podstawie książki Zbigniewa Frasa pt. „Dzieje Gminy Długołęka”,Wrocław 1998, Profil.

http://www.krajobrazy.dlugoleka.pl

2 http://olesnica.nienaltowski.net

Licznik odwiedzin

1036700
DzisiajDzisiaj748
W tym miesiącuW tym miesiącu18669

Copyright © 2015. All Rights Reserved.