Apogeum hipokryzji

pinokioW trakcie poprzedniej kampanii wyborczej poruszałem temat nieprawdziwych informacji rozpowszechnianych przez komitet wyborczy obecnej wójt. Z grubsza chodziło o to, że w materiałach wyborczych chwalono się tym, że nasza gmina jest liderem w pozyskiwaniu środków unijnych, tymczasem rzeczywistość wyglądała zgoła odmiennie. Chcących przypomnieć sobie tą sprawę zapraszam do lektury artykłu z 2014r.

 

Myliłby się ten, kto sądzi, że obecna władza wyciągnęła z tej sytuacji nauczkę (lub też wnioski były takie, że oszustwo się opłaciło...).  Długołęka przystąpiła do plebiscytu na gminę najlepiej wydającą pieniędze z UE. W artykule promującym możemy przeczytać, że "Do tego celu wójt powołał w urzędzie specjalny wydział, który na bieżąco weryfikuje programy i projekty ogłaszane w ramach Funduszy Europejskich, a także środków krajowych. Pomysł okazał się wielce rentowny. W samych tylko latach 2015 – 2018 gmina pozyskała ponad 42 mln zł.". Wymowa dalszej części artykułu jest (delikatnie rzecz ujmując) bardzo propagandowa - czytelnik może odnieść wrażenie, że to właśnie dzięki zewnętrznemu finansowaniu mamy przedszkola, drogi i inną infrastrukturę: "Zewnętrzne wpływy finansowe niejednokrotnie umożliwiły nam urzeczywistnienie projektów, które ze względu na ograniczony budżet, należały do odległych planów – przyznaje Iwona Agnieszka Łebek. Pozyskane aktywa zostały wykorzystane na realizację szeregu wielomilionowych inwestycji. Do największych z nich w ostatnim czasie należały: budowa oczyszczalni ścieków i skanalizowanie kolejny gminnych miejscowości, budowa nowych dróg, budowa pierwszego w gminie i jednego z nielicznych w gminach wiejskich w Polsce publicznego żłobka, rozbudowa szkół, budowa pełnowymiarowej hali sportowej i boisk, a niebawem rozpocznie się największa inwestycja rekreacyjno- turystyczna – rewitalizacja zabytkowego parku w Szczodrem."

 

Jak wygląda rzeczywistość? Ponownie sięgnijmy do rankingu miesięcznika "Wspólnota"- co zobaczymy? Otóż nasza gmina znajduje się na 1516 miejscu, na 1538 gmin, jeżeli chodzi o poziom wydatków funduszy europejskich!!!

 

O co w tym wszystkim chodzi? Słowo klucz to "plebiscyt" - jedna z ulubionych form promowania osiągnięć przez naszą gminną władzę.

Gmina Długołęka

 

Sprawa jest prosta- wystarczy kilkaset SMS i już można szczycić się tytułem "gminy najlepiej wydającej fundusze UE".... Nie można zaprzeczyć, że wszystkie inwestycje, którymi gmina chwali się w plebiscycie istnieją lub faktycznie są w planach...Problem polega na tym, że poziom ich dofinansowania ze środków zewnętrznych jest żenująco niski, co z kolei powoduje, że więcej pieniędzy jest przeznaczanych bezpośrednio z budżetu gminy. 

Licznik odwiedzin

1036700
DzisiajDzisiaj748
W tym miesiącuW tym miesiącu18669

Copyright © 2015. All Rights Reserved.