Śmierdzący problem

Od dłuższego czasu niekórzy z mieszkańców Brzeziej Łąki zmagają się z problemem składowiska odpadów biologicznych. Dławiący smród uniemożliwia wręcz otwieranie okien. Sprawa jest o tyle bulwersująca, że problem znany jest już odpowiednim urzędom.

 Do tej pory najbardziej cierpiały osoby mieszkające w okolicy Dębna, jednak dzisiaj fetor jest odczuwalny praktycznie w całej Brzeziej Łące (a nawet dalej). Otrzymaliśmy w tej sprawie kilka zawiadomień, poniżej jedno z nich kierowane do stacji telewizyjnej.

 

Szanowni Państwo,
Proszę o interwencję w imieniu mieszkańców podwrocławskiej wsi Brzezia Łąka w Gminie Długołęka. Od kilkunastu miesięcy na pola w okolicy wsi, blisko budynków mieszkalnych, zrzucane są toksyczne odpady z fermy drobiu. Sprawa została zgłoszona w Urzędzie Gminy i w Urzędzie Wojewódzkim. Urzędnicy stwierdzili/potwierdzili, że właściciel łamie prawo, zrzucając tzw. kurzeniec (nie jest to obornik, a resztki martwych kur). W okolicy roznosi się przeraźliwy fetor, utrudniający życie ludziom (w godzinach wieczornych i rano nie można otwierać okien z powodu przeraźliwego smrodu). Ww. kurzeniec przechowywany jest w starym silosie z czasów PRL, który nie spełnia dzisiejszych norm (jest np. nieszczelny). Obiekt zlokalizowany jest blisko granic wsi i lasu (pady roznoszone są po okolicy przez dzikie zwierzęta). Sprawca zamieszenia czuje się  bezkarny. Arogancko i bezczelnie odnosi się do mieszkańców Brzeziej Łąki. Konflikt narasta. Urzędy działają opieszale, a mieszkańcy protestują (m.in. zebrano już ponad 400 podpisów pod petycją, domagając się usunięcia odpadów i zaprzestania procederu). W ostatnich tygodniach zrzuty trucizn nasiliły się. Dziś przy okazji rozsypywania kurzeńca zebrała się grupa ok. 30 mieszkańców, żądając zaprzestania prac. Na miejsce zdarzenia wezwano Policję. Przy okazji protestu pojawił się także właściciel pola i odpadów z ferm, wdając się w pyskówki ze zgromadzonymi. Z uwagi na brak konkretnych działań ze strony rozmaitych instytucji, prosimy o pomoc i interwencję w przedmiotowej sprawie. W załączeniu przesyłam zdjęcia z dzisiejszej akcji (mam tez kilka filmów nagranych telefonem komórkowym). Dorzucam też kopię pism dot. przedmiotowej sprawy. Z góry dziękuję za pomoc i za pochylenie się nad naszym "śmierdzącym" problemem.

 

(imię i nazwisko do wiadomości redakcji)

 

DSC 00061  DSC 0024

 

O składowisku (29 sierpnia) powiadomiony został Urząd Gminy w Długołęce, który pismem wysłanym 2 września poinformował o przekazaniu sprawy do Powiatowego Inspektora Nadoru Budowlanego, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.  Nasz urząd zobowiązał się również do wymuszenia usunięcia odpadów przez ich właściciela.

10 września doszło do samozapłonu (nie po raz pierwszy). Zaraz po zakończonej akcji gaśniczej została przywieziona kolejna porcja odpadów.

Copyright © 2015. All Rights Reserved.