Triumf Tęczowych Pajacyków w konkursie "Ludowe inspiracje"

Do dziś naszą pamięć rozjaśniają wrażenia pełne zachwytów po zeszłorocznym wielkanocnym, wielopokoleniowym przedstawieniu z udziałem przedszkolnych aktorów, którzy są adeptami Punktu Przedszkolnego Tęczowy Pajacyk w Brzeziej Łące. Właścicielka placówki, a zarazem ukochana Ciocia i mentor naszych pociech - pani Agnieszka Gradka, już zdążyła nas przyzwyczaić, a jednoczenie oswoić swoich wychowanków, z częstymi występami scenicznymi, które fantastycznie kształtują poczucie własnej wartości każdego dziecka.

 

Dlatego też tym razem, świeżo co po Wielkanocy 2016, Tęczowe Pajacyki podjęły  sceniczny trud na szerszą skalę. Nasze przedszkolaki sprawdzały swoje siły przed większą publicznością, a co istotne- w obliczu obiektywnego jury, w trakcie XI edycji konkursu muzyczno-plastycznego "Ludowe inspiracje", który  odbywa się cyklicznie, a organizowany jest przez wrocławskie Przedszkole Integracyjne nr 93.


Jednym z głównych celów konkursu było zachęcenie dzieci z placówek przedszkolnych oraz uczniów klas 1-3 szkół podstawowych do pogłębienia patriotycznych postaw poprzez propagowanie polskiej twórczości. Do folklorystycznej rywalizacji w kategorii muzyczne widowisko stanęło ostatecznie kilkanaście grup młodych artystów w tym grono tęczowych talentów z Brzeziej Łąki. Tym razem muzyczny repertuar, budujący tożsamość kulturową naszych przedszkolaków, stanowił skoczny Krakowiak oraz wokalna inscenizacja piosenki "Miała baba koguta" z subtelną asystą zespołu Kultywator, który wywodzi się z wiejskiego klubu seniora Brzeziej Łąki oraz okolic.


Trzeba podkreślić, że wszystkie elementy popisu czy to barwne kostiumy par tancerzy, czy równie urozmaicona oraz sugestywna choreografia, zostały szczegółowo dopracowane przez pasjonatkę swojego pedagogicznego powołania - ciocię Agnieszkę, a także przez same dzieci, które równie energicznie zaangażowały się i w pocie czoła, lecz z wielką radością, przygotowywały się do tego taneczno-muzycznego współzawodnictwa.

Przed samym wejściem na estradę, by wytańczyć malowniczego krakowiaka, wyraźnie rzucało się w oczy, że nasi mali tancerze, nauczeni scenicznym doświadczeniem, są kompletnie pozbawieni tremy i fantastycznie podeszli do tego zadania, jak do kolejnej wesołej przygody. Wraz z pierwszymi taktami melodii ruszyło pięć par krakowiaków 4-latków, które wywijały kółeczka, dreptały ściganego, cwałowały z przeskokami, kręciły karuzele, a to wszystko w barwnej oprawie dziewczęcych czerwonych korali, wieńców obsypanych kwiatami oraz tęczowo obszywanych zapasek wespół z chłopięcymi krakuskami z piórem o pawim oku. Cały skomplikowany układ był sowicie okraszony dynamicznymi skłonami, wymachami, naskokami i dosadnymi przytupami, więc wymagał od zespołu młodych tancerzy precyzyjnej synchronizacji oraz zmysłu orientacji w przestrzeni sceny, na której przecież nigdy przedtem nie wywijali Krakowiaka. Nad choreografią układu tanecznego czuwał wujek Grzegorz Płóciennik- nauczyciel tańca naszych pociech, wspierany ciałem pedagogicznym w postaci cioci Agnieszki.

Lawina oklasków i euforycznych okrzyków po występie przedszkolaków była wyraźną admiracją i informacją dla nich, że rewelacyjnie wykonali swoje pląsające zadanie  - brawo! Ta radosna wrzawa była również zachętą dla tercetu 3, 3,5-latków oraz 4-letniej wokalistki, czyli dla bardzo młodego grona artystów, którzy mieli zaprezentować drugą odsłonę muzycznej inscenizacji Tęczowych Pajacyków.

Na scenie pojawił się także już wcześniej wspominany seniorski zespół Kultywator, który nie tylko w formie muzycznego akompaniamentu na akordeonie wspierał przedszkolaków ale również samą swoją obecnością na widowni symbolicznie przekazywał młodszemu pokoleniu folklorystyczną obyczajowość naszego narodu. I zaczęło się... wyraziste rólki tria zwierząt hodowlanych: koguta, indora i barana wyśpiewanych w utworze "Miała baba koguta",  przez nie mniej sugestywny wokal tytułowej baby, dosłownie wywołał burzę owacji oraz ulewę gromkich zachwytów - dobra robota dzieciaki!


Po zakończeniu wszystkich prezentacji taneczno-muzycznych jury udało się na obrady. Czas oczekiwania na wyniki umilała nam śpiewna obrzędowość grupy Kultywator, która swoim recitalem utwierdziła młodszą i starszą publiczność jak z prawdziwą pasją można na każdym etapie życia kształtować w sobie twórczą postawę przez aktywność muzyczną. Notabene tradycyjne przyśpiewki ludowe tak zainspirowały małych artystów z naszego przedszkola oraz ich opiekunkę-ciocię Agnieszkę  oraz ciocię Sandrę,  że silna chęć przejawu owej twórczej postawy poprzez aktywność muzyczną eksplodowała przed samą sceną ich tanecznym zrywem - warsztatowa lekcja z przekazywania tradycji młodszym generacjom zrealizowana po mistrzowsku.

Teraz jeszcze moment wyczekiwania na ogłoszenie pierwszego miejsca..., i chwila prawdy - Punkt Przedszkolny Tęczowy Pajacyk wygrywa IX edycję muzycznego konkursu "Ludowe inspiracje". Szał radości ogarnia dzieci i wychowawców, niedowierzają, że odnieśli taki sukces, emocje każą ronić łzę w oku, bo duma rozpiera serce. Niczym wisienka na torcie spada na nas, a właściwie na ciocię Agnieszkę, jeszcze jedno wyróżnienie - za całokształt swojego pełnego uśmiechu zaangażowania w twórcze działania z przedszkolakami.

Za ten nieoczekiwany i oszałamiający   triumf oraz zwycięski debiut wielkich duchem maluchów składamy gratulacje i dopingujemy do dalszych tak udanych konkursowych osiągnięć.
                                                                                         

P4158950

 

P4158968

 

P4158969

 

P4158981

 

P4158992

Copyright © 2015. All Rights Reserved.